Breaking News
 |  | 

Turystyka

Gdzie w Bory Tucholskie rowerem

img-responsive

Bory Tucholskie są jednym z największych i najpiękniejszych kompleksów leśnych w Polsce. Obejmuje aż 3 tysiące km2 porośniętych bujną roślinnością. Wycieczki rowerem przez Bory Tucholskie to prawdziwa gratka dla fanów jednośladów. Trasy są doskonale oznakowane i wiodą przez malownicze tereny, z bogatą fauną i florą.

Trasy w Borach Tucholskich są tak przygotowane, że poradzą sobie z nim nawet osoby, które jeżdżą rowerem sezonowo. Trasy są dobrze oznakowane, tak więc nie ma obawy przed zgubieniem się. Trasy idealnie nadają się na rowerowe jednodniowe wypady.

Rowerem przez Bory Tucholskie – podstawowe informacje

Najpopularniejszą trasą w Borach Tucholskich jest Szlak Brdy. Trasa łączy Bydgoszcz z Koronowem, Chojnicami i Tucholą. Prowadzi w głównej mierze drogami asfaltowymi. Jest to idealny szlak na weekendowy wypad rowerowy czy wstęp do dłuższej wyprawy rowerowej. Długość szlaku wynosi 160 kilometrów. Podczas wyprawy można obserwować malownicze widoki, poznawać unikaty przyrody i dowiedzieć się nieco o historii tego regionu.

Bardzo malowniczą trasą jest szlak Tuchola – Tleń, która łączy wschodnią i zachodnią część Borów Tucholskich. Prowadzi głównie przez asfaltowe drogi, które są mało uczęszczane przez kierowców. Długość trasy wynosi 33 kilometry i nie jest zbyt trudna. Spokojnie poradzą sobie na niej początkujący rowerzyści. Na szlak można wybrać się zarówno rowerem górskim, jak i miejskim. W trakcie wycieczki warto zatrzymać się na plaży w Cekcynie, gdzie znajdziemy strzeżone kąpielisko i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Interesującym punktem na mapie jest także Krzywogoniec, gdzie można zwiedzić tematyczną wioskę grzybową.

Kolejną bardzo malowniczą trasą jest szlak Borowiej Ciotki. To trasa z pięknymi widokami, ale jednocześnie wymagająca. Wymaga bardziej zaawansowanej techniki jazdy. Większość dróg jest co prawda asfaltowych, ale zdarzają się dłuższe odcinki piaszczystymi drogami. Warto po drodze zwiedzić rezerwat „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlasie, a także zobaczyć lej po wybuchu rakiety w miejscowości Lisiny.

Bardzo interesującym szlakiem jest Szlak Gołąbkowy, który kształtem przypomina cyfrę osiem. W kilku miejscach znajdują się rozjazdy, co sprawia, że jest to szlak, który może stanowić początek do dalszych wypraw. Trasa prowadzi zarówno asfaltem, piaszczystymi leśnymi ścieżkami, jak i ubitymi drogami gruntowymi. Jej długość to 50 km.

To tylko niektóre trasy w malowniczych Borach Tucholskich. Warto zaplanować wycieczkę w te rejony, by cieszyć się pięknymi widokami i możliwością aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Tags
bory-tucholskie-rowerem

ABOUT THE AUTHOR