Breaking News
 |  | 

Inne

Jak dobrać odpowiednią grubość płyty HDF na sufit?

img-responsive

Płyta HDF to skrót od angielskiego High-Density Fiberboard, co oznacza rodzaj drewna konstrukcyjnego. Płyta HDF składa się z cienkich paneli wykonanych z włókien drzewnych, połączonych żywicą i woskiem. Płyta HDF jest często uważana za lepszy materiał niż sklejka. A to dlatego, że jest gęstsza, mocniejsza i bardziej wytrzymała.

Płyta HDF jest produkowana w dokładnie taki sam sposób jak płyta MDF, ale ze względu na wyższą gęstość, płyta HDF jest bardzo podobna do drewna pod pewnymi względami, na przykład wytrzymałości i trwałości. Płyta HDF we wnętrzach bardzo często używana jest do konstrukcji drzwi szafy.

Drewno powstałe w HDF nie wypacza się ani nie pęka. To ważna zaleta, która powoduje, że meble z niego wykonane są znacznie bardziej trwałe. Płyta HDF, podobnie jak drewno, rozszerza się i kurczy przy zmianach temperatury i wilgotności. Ale w przeciwieństwie do drewna naturalnego, płyta HDF nie wypacza się dzięki swojej strukturze, a porusza się jako całość. Nawet przy ekstremalnych zmianach wilgotności i temperatury, nie trzeba się martwić o jakiekolwiek uszkodzenia drzwi szafy wykonanej z płyty HDF.

Płyta HDF wykonana jest z różnych cząstek, przez co nie posiada zauważalnego ziarna. Ale ma to swoje zalety. Brak wyraźnych ziaren pozwala na uzyskanie lepszego i gładszego wykończenia, zwłaszcza gdy płyta jest malowana. W przypadku wykańczania drzwi szafy malowanej, warto zdecydować się na płytę HDF zamiast litego drewna.

Materiał ten posiada jeszcze jedną korzyść. Łatwość dostosowania płyt HDF do indywidualnych potrzeb jest niezastąpiona. Ze względu na swoją strukturę, płyta HDF może być cięta i wiercona na wiele różnych sposobów bez żadnych uszkodzeń. Płyta HDF może być także wodoodpora – wystarczy dokładnie taki jej model wybrać do wykończenia łazienki czy toalety.

Płyta HDF jest dostępna w większych rozmiarach niż lite drewno. Jeśli dany projekt wymaga dużego kawałka drewna bez łączeń, płyta HDF jest zalecanym wyborem. Poza tym płyta HDF jest często tańsza niż lite drewno, a mimo to jest tak samo silna i potrafi trwać dość długo przy właściwej konserwacji.

Kategorie: informacje, dom

dobrac-odpowiednia-grubosc-plyty-hdf-sufit

ABOUT THE AUTHOR