Walka z nadwagą i otyłością
Otyłość to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia wielkiej ilości ludzi na świecie oraz choroba przewlekła doprowadzająca do licznych schorzeń natury fizycznej i psychicznej. O chorobliwej nadwadze mówimy wówczas, kiedy tkanka tłuszczowa człowieka stanowi około trzydziestu procent jego masy ciała. Coraz częściej mówi się o tym, że uzależnienie od jedzenia stanowi taki sam nałóg, jak potrzeba palenia papierosów, zażywania miękkich narkotyków, picia alkoholu czy kawy. Organizm ludzi łatwo przyzwyczaja się do tego, co sprawia mu przyjemność, a nie od dziś wiadomo, że tak właśnie działa na nas cukier i niezdrowe przekąski. To właśnie one i brak ruchu najczęściej są przyczyną postępującej otyłości, w której koło zamyka się przez fakt, że osoby grube nie są zadowolone ze swojego życia, a jedzenie poprawia im humor i dostarcza paliwa w wielkiej ilości, do której ich żołądki są przyzwyczajone. Niema jedna szósta część światowej populacji to ludzie, którzy ważą o wiele więcej niż powinni i którzy już są albo wkrótce będą leczyli dolegliwości wynikające z długotrwałego zaniedbania.
Zdrowie – do czego może doprowadzić otyłość?
Duża otyłość brzuszna to najczęstsza przyczyna cukrzycy typu 2, ale to dopiero początek powikłań. Grubi ludzie są narażeni na liczne choroby serca i mają o wiele większe szanse na zawał serca oraz udar, a także nadciśnienie tętnicze i choroby pęcherzyka żółciowego. W skrajnych przypadkach otyłość może doprowadzić do kłopotów z oddychaniem, niektórych odmian nowotworów, a także chorób wszystkich organów wewnętrznych. Zupełnie powszechne wśród osób, których układ kostny dźwiga o wiele za duży balast, są zwyrodnienia stawów i narastające problemy z poruszaniem się. Warto również pamiętać o tym, że nadmierna tkanka tłuszczowa bywa często przeszkodą w przeprowadzeniu operacji ratujących życie. Często pomijaną, ale równie ważną konsekwencją otyłości są ogromne problemy psychiczne. Osoby grube są dyskryminowane na polu zawodowym i w relacjach międzyludzkich. Pracodawcy podświadomie zakładają, że mają do czynienia z ludźmi leniwymi, raczej nie energicznymi i z brakiem samodyscypliny. Z kolei w relacjach damsko-męskich ludzie szukają osób atrakcyjnych, za jakie osoby grube rzadko kiedy uchodzą. Wszystkie te problemu doprowadzają do izolowania się, stanów depresyjnych, a często nawet do myśli samobójczych. Odchudzanie zdaje się być wówczas ostatnią deską ratunku, ale niezwykle trudno podjąć decyzję o takim kroku.
Jak schudnąć?
Osoby z nadwagą lub otyłością często mówią o diecie, którą rozpoczynają jutro. Przekładanie jej w czasie wiąże się z brakiem sił do diametralnej zmiany swoich nawyków i stylu życia. Warto skonsultować się ze specjalistą, który nie tylko będzie nas motywował, ale również pomoże nam wybrać dietę i treningi według indywidualnych potrzeb. Dietetyk i trener to osoby, które muszą przeprowadzić wnikliwy wywiad z pacjentem i zaproponować mu dietę, dzięki której nie będzie głodny, dostarczy organizmowi wszystkich ważnych składników odżywczych, a przede wszystkim zacznie tracić kilogramy. Równie ważne jest dobranie aktywności fizycznej, która nie zaszkodzi danej osobie, przeciążając jej stawy czy nadwyrężając nieprzyzwyczajone do ciężkiej pracy mięśnie. Doskonałą motywacją mogą również okazać się wczasy odchudzające, podczas których osoby z tym samym problemem mogą nawzajem się mobilizować i wspierać duchowo, a wszystko odbywa się pod okiem kompetentnych dietetyków i trenerów. Firmy zajmujące się tego typu wyjazdami oferują często kod rabatowy, dzięki któremu turnus może być nawet o połowę tańszy niż wyjazd w cenie regularnej.
Najnowsze komentarze