Łotwa – ciekawostki
Łotwa – co warto wiedzieć i zobaczyć w nadbałtyckim kraju?
Łotwa to jedno z trzech krajów nadbałtyckich znajdujących się w Europie Północnej. Jej sąsiadami są Estonia, Białoruś, Litwa oraz Rosja. Zachodnią granicę tego kraju stanowi wybrzeże Morza Bałtyckiego.
Łotwa nie jest dużym państwem. Zamieszkuje je niecałe dwa miliony ludzi.
Stolicą Łotwy jest Ryga, która została założona już w 1201 roku. Przepływa przez nią rzeka Dźwina. Co ciekawe, Ryga została wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, ze względu na to, że stanowi jedno z największych na Starym Kontynencie skupisk architektury secesyjnej oraz jej łączna powierzchnia terenów zielonych wynosi ponad 7000 ha.
Flaga Łotwy składa się z trzech pasów – górny i dolny w kolorze czerwonym (karminowy) oddzielone białym pasem. Interesującą ciekawostką jest to, że obecna łotewska flaga używana jest już od od 1280 roku.
Językiem urzędowym Łotwy jest język łotewski, czyli jeden z najstarszych pochodzących z grupy języków bałtyckich, jednakże aż 40% mieszkańców Łotwy stanowi ludność słowiańskojęzyczna a w głównej mierze rosyjskojęzyczne. Ludność ta znalazła się tam wyniku włączenia Łotwy przez ZSRR w 1945 roku. Większość Rosjan mieszkających na Łotwie nie zna języka łotewskiego. Językami, których najczęścia używa się na Łotwie (oprócz oficjalnego języka łotewskiego) to także język rosyjski, język białoruski, język polski, język liwski, język łatgalski oraz kilka innych.
Dane statystyczne pokazują, że kraj ten zamieszkuje aż 1,9% Polaków. Kraj ten historycznie wchodził kiedyś w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Łotwa składa się z czterech krain historycznych: Kurlandii, Liwonii, Łatagalii i Semigalii.
Na Łotwie najpopularniejszym wyznaniem jest wyznanie luterańskie (głównie na zachodzie i w północnej części kraju), rzymskokatolickie (głównie Łotysze ze wschodniej części kraju, Polacy i Litwini) oraz prawosławne (głównie Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy).
Od samego początku istnienia państwa aż do początków wieku XX, Łotwa znajdowała się pod silnym wpływem państwa niemieckiego, a to za sprawą panowania państwa niemieckiego na tym terenie oraz istnienia Zakonu Krzyżackiego. Kultura niemiecka wciąż jest obecna do dziś w wielu aspektach kulturowych Łotyszy.
Walutą obowiązującą na Łotwie jest Euro.
Główną atrakcją przyrodniczą Łotwy są góry. Jej najwyższym punktem są Gaiziņkalns, na wysokości 312 metrów nad poziomem morza. Państwo to bogate jest również w liczne rzeki oraz jeziora.
Posiada aż 12.000 rzek i 5.000 małych oraz większych jezior polodowcowych. Dużym atutem jest także rozwinięta i długa linia brzegowa oraz piękne nadbałtyckie plaże, które stanowią idealne miejsce do wypoczynku.
Największym jeziorem Łotwy jest Łubań, o powierzchni aż 80,7 kilometrów kwadratowych.
Na Łotwie możemy także zobaczyć najszerszy w Europie wodospad, czyli Ventas Rumba. Ventas Rumba ma szerokość 250 metrów i wysokość 2,2 m. Wodospad jest bardzo popularnym miejscem rekreacji i turystyki. Według legendy powstał on wyniku walki zapaśniczej dwóch olbrzymów.
Ciekawym miejscem, które warto zobaczyć będąc na Łotwie jest cmentarz starych łodzi rybackich, który znajduje się w niewielkiej miejscowości o nazwie Kolka.
Łotewskim specjałem jest alkohol nazywany przez Łotyszów „Czarnym Balsamem”. Jest to likier sporządzany na bazie różnych ziół z dość dużą zawartością alkoholu (45%).
Na Łotwie nie można zakupić napoju energetycznego tzw. energetyków, jeżeli nie ukończyło się 18 roku życia.
Prędkość internetu na Łotwie należy do jednych z najszybszych na świecie i wynosi średnio 13,8 MB/s, w porównaniu z 11,6 w Wielkiej Brytanii, 11,9 w USA, 7,5 we Francji, 3,4 w Brazylii i 1,7 w Egipcie. Łotewski Internet pod względem prędkości przewyższa jedynie Hong-Kong.
Koszykówkę można uznać za de facto narodowy sport letnią porą na Łotwie. Wśród Łotyszy na uwagę zasługuje Uļjana Semjonova. Zimowym ulubionym sportem Łotyszy jest natomiast hokej na lodzie.
Narodowym drzewem Łotyszy jest dąb.
W 2015 r. Łotwa była 24. gospodarką Unii Europejskiej pod względem wielkości PKB w parytecie siły nabywczej i 104. gospodarką świata.
Na łotewskich tablicach rejestracyjnych możemy znaleźć euroband z lewej strony wraz z flagą Unii Europejskiej oraz kod samochodowy Łotwy, czyli dwie literki LV.
Łotysze to naród śpiewaków i tancerzy – ich kolekcja tradycyjnych pieśni ludowych wynosi ponad 300 tysięcy. Setki tysięcy obywateli uczestniczy w chórach, zespołach tańca ludowego, kolektywach folklorystycznych, orkiestrach i teatrach amatorskich w całym małym kraju. Na koncertach muzyki ludowej można zawsze znaleźć komplet widzów. Wydarzenia te cieszą się na Łotwie ogromną popularnością, a wykonawczy muzyki ludowej mają status prawdziwych celebrytów i gwiazd.
Łotysze nie potrzebują wizy aby móc wylecieć do Stanów Zjednoczonych.
Ryga to największe pod względem liczby ludności miasto na Łotwie. Dwoma kolejnymi są Dyneburg oraz Lipawa.
Najnowsze komentarze