Breaking News
 |  | 

Turystyka

La Dolce Vita – Słodkie wakacje

img-responsive

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – powiedzenia z czasów świetności Imperium ma odzwierciedlenie również dzisiaj, kiedy tanie linie lotnicze oferują atrakcyjne ceny za rejsy do stolicy Włoch, odwiedzanej rocznie przez miliony turystów. Miasto kusi podróżnych śródziemnomorskim klimatem, pysznym włoskim jedzeniem, a przede wszystkim dziełami sztuki i zabytkami z różnych epok. Niezwykłe budowle z czasów antycznych sprawiają, że nad Wiecznym Miastem unosi się aura odległej historii, a z kolei Watykan w postaci enklawy i ogrom kościołów, nadają włoskiej stolicy atmosferę sztuki sakralnej i dostojeństwa. Położony nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym Rzym to idealny cel podróży zarówno na długi weekend, jak i na pełne wakacje. Nie brakuje tutaj ani miejsc do leniwego odpoczynku od zgiełku miasta i codziennych zmartwień, ani miejsc, gdzie czas można spędzać aktywnie, ani tym bardziej licznych atrakcji i miejsc, które będąc na miejscu nie można pominąć.

Miasto przeszłości

Rzym to miasto, w którym współczesność na co dzień miesza się z antykiem, kiedy wielcy filozofowie, poeci i dramaturgowie nadawali ton całej późniejszej myśli europejskiej. To tutaj powstawały fundamenty cywilizacji europejskiej i choć wiele dzieł z tamtej epoki przetrwało do czasów dzisiejszych w niewielkim ułamku, miały one decydujący wpływ na naszą kulturę. Symbolem miasta jest Koloseum, czyli najsłynniejszy amfiteatr na świecie, gdzie odbywały się wielkie imprezy masowe, przedstawienia, a także walki gladiatorów. Znajduje się tutaj również jedna z najpiękniejszych fontann na świecie i miejsce, które często jest wybierane na naturalną scenografię oświadczyn, czyli Fontanna di Trevi. Wybudowana w XV wieku fontanna jest arcydziełem sztuki barokowej – docenił to również słynny reżyser, Federico Fellini, który nakręcił przy fontannie słynną scenę do film “La Dolce Vita”. Do najczęściej odwiedzanych atrakcji w Rzymie zaliczają się również Forum Romanum, Panteon, gdzie pochowany jest mistrz Rafael, Zamek św. Anioła czy Schody Hiszpańskie. Klimat miasta tworzą również wąskie, brukowane uliczki, gdzie rozstawia się mnóstwo kawiarni i restauracji, a także uliczny gwar i grajkowie odtwarzający popularne utwory.

Stolica Apostolska

Watykan to najmniejsze państwo na świecie i enklawa znajdująca się wewnątrz Rzymu. To tutaj na co dzień urzęduje papież, a słynny Plac św. Piotra i Bazylika św. Piotra stanowią symbole Stolicy Apostolskiej. Większość ludzi, niezależnie od wyznania, będąc na wakacjach we Włoszech, odwiedza Rzym, a także Watykan. Jest to miejsce odwiedzane nie tylko przez pielgrzymów, ale również przez turystów chcących zobaczyć przepych bazyliki, barokową kolumnadę Berniniego i wspaniałe dzieła sztuki. To tutaj znajdują się między innymi Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła oraz dzieła takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Caravaggio, Bellini czy Giotto. To tutaj również znajdują się groby poprzednich papieży, a także “Pieta” Michała Anioła, która zdobi boczną nawę bazyliki. Sam Plac św. Piotra stanowi architektoniczny rarytas, gdzie znajdują się obelisk, fontanny, płaskorzeźby i Gwardia Szwajcarska w barwnych strojach, które w epoce renesansu miał zaprojektować sam Michał Anioł.

 

la-dolce-vita-slodkie-wakacje

ABOUT THE AUTHOR