Breaking News
 |  | 

Turystyka

Skopje – magiczna stolica Macedonii! Dlaczego, warto ją odwiedzić?

img-responsive

Miasto z duszą, historią i klimatem, takie zdecydowanie jest Skopje. Stolica Macedonii Północnej potrafi zaskoczyć, a o tym warto przekonać się osobiście. Znajdziemy tu kopię Ermitażu, most stylizowany na Most Karola w Pradze, czy też i Muzeum Archeologiczne Macedonii z kolumnadą niczym w Partenonie. Napotkamy tu mnóstwo zabytków, ale też dość nowych budowli stylizowanych na średniowieczne. Zaskoczyć może też niezliczona ilość rzeźb, które zdobią miasto! Co, jeszcze może zachwycić w Skopie co warto zobaczyć?

Skopje – miejsca i zabytki, które warto zobaczyć!

Plac Macedonii z monumentalną fontanną i posągiem jeźdźca na koniu! To największy plac w kraju znajdujący się w centralnej części miasta. To popularne miejsce spotkań i wielu wydarzeń kultura -lnych.

Górująca nad miastem Twierdza Kale w Skopju! To jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji macedońskiej stolicy. Ulokowana jest na wysokim skalistym wzniesieniu. Posiada długą i ciekawą historię i jest otwarta do zwiedzania. Z jej murów można również podziwiać szeroką panoramę stolicy.

Czarsija, czyli turecka dzielnica handlowa! Dlaczego, jest tak wyjątkowa? O tuż jest przesycona orientalną atmosferą. W jej obrębie znajduje się mnóstwo knajpek, barów, restauracji, a także sklepów z pamiątkami. Poza tym, w tym miejscu warto zwrócić uwagę na Meczet Mustafy Paszy, znajdujący się na wzgórzu dominującym nad Starym Bazarem.

Kamienny Most na rzece Wardar to zdecydowanie symbol Skopje. To najstarszy most w mieście, prawdopodobnie jeszcze z czasów osmańskich. Dawniej oddzielał część chrześcijańską i muzułmańską miasta. Dziś jest jego najbardziej znaną wizytówką.

Góra Vodno to z kolei całkowicie naturalna atrakcja i choć znajduje się w okolicy Skopje, to widoczna jest z każdego punktu w mieście i wywiera spore wrażenie. Na jej szczycie znajduje się Krzyż Milenijny oświetlany nocą. Na górę można dostać się szlakami pieszymi lub wjechać kolejką gondolową. Widok rozpościerający się z góry zapiera dech w piersiach, dlatego zdecydowanie warto zaliczyć tę atrakcję!

Macedońska stolica może wywierać skrajne emocje. Ostatecznie jednak zachowa w pamięci turystów wspaniałe budowle i wyjątkowy klimat orientu, jaki można poczuć w jej tureckiej części. Będąc, w tym mieście warto spróbować doskonałego, macedońskiego pieczywa oraz napić się orzeźwiającego piwa. Warto pospacerować wąskimi uliczkami w części Starego Bazaru oraz odpocząć na Placu Macedońskim. Warto doceni, że miasto zostało w dużej części odbudowane po tragicznym trzęsieniu ziemi, jakie wydarzyło się w latach sześćdziesiątych.

 

Tags
skopje-magiczna-stolica-macedonii-dlaczego-warto-ja-odwiedzic

ABOUT THE AUTHOR