Breaking News
 |  | 

Turystyka

Na co zwrócić uwagę na lotnisku

img-responsive

Lotniska to szalone miejsca. Generalnie są one wyjątkowo zatłoczone, duże oraz problematyczne do nawigowania. Dlatego ten artykuł powstał, aby pomóc w radzeniu sobie właśnie podczas podróży – na lotnisku. Na co zwrócić uwagę na lotnisku?

Odprawa

Godziny odprawy różnią się w zależności od linii lotniczej, dlatego zaleca się odprawę z dużym wyprzedzeniem. Wiele linii lotniczych podaje na swojej stronie internetowej informacje o tym, kiedy należy stawić się na lotnisku w celu dokonania odprawy. Informacje te są zwykle łatwe do znalezienia, ale wiele większych światowych linii lotniczych nie publikuje godzin odprawy, ponieważ różnią się one w zależności od kraju. I nie wszystkie linie lotnicze ułatwiają znalezienie tych informacji, przez co może być konieczne przeszukanie strony internetowej, aby sprawdzić termin odprawy. Informacje te mogą znajdować się w regulaminie, warunkach przewozu lub być może w sekcji często zadawanych pytań na stronie internetowej linii lotniczej. Istnieją dwa rodzaje odprawy:

Odprawa online

Wiele linii lotniczych oferuje możliwość odprawy online (w obecnych czasach niektóre linie zezwalają nawet wyłącznie na odprawę online). W przypadku odprawy online konieczne będzie wydrukowanie karty pokładowej lub, w niektórych przypadkach, umieszczenie jej w telefonie komórkowym. Może to pomóc zaoszczędzić czas, ale ważne jest, aby zachować wydruk w bezpiecznym miejscu, ponieważ może zostać naliczona opłata za kolejną kopię. Należy również pamiętać, że niektóre linie lotnicze wymagają, aby karty pokładowe drukowane w domu były w określonym formacie (np. jednostronnie A4).

Odprawa na lotnisku

Odprawa kończy się dokładnie 40 minut przed odlotem, dlatego ważne jest, aby dotrzeć na lotnisko z wystarczającą ilością czasu na odprawę. Zdecydowanie zalecamy przybycie na lotnisko co najmniej 90 minut przed wylotem, aby mieć wystarczająco dużo czasu na przejście wszystkich procedur.

Jeśli wybrałeś podróż z bagażem rejestrowanym, musisz go przekazać na etapie odprawy. Twoja torba zostanie oznaczona naklejką, aby ją zidentyfikować, a następnie zostanie przepuszczona przez urządzenia kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, aby zapewnić, że można ją bezpiecznie przetransportować na pokładzie samolotu. Jeśli nie masz pewności, co możesz spakować do swojej torby, zapoznaj się z polityką bagażową konkretnej linii.

Uwagi dotyczące bagażu rejestrowanego

Upewnij się, że Twój bagaż mieści się w wymaganym rozmiarze i wadze. Nie powinna przekraczać 20kg, a maksymalne wymiary to 90 x 75 x 43cm. Nie pakuj żadnych niebezpiecznych i niedozwolonych towarów. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w zamykany na klucz bądź szyfr – bagaż.

Znajdź swoją bramkę

Bramki wejścia na pokład są identyfikowane za pomocą litery i numeru – na przykład A12. Zostaną one wydrukowane na Twojej karcie pokładowej. Jeśli dokonałeś odprawy online, na Twojej karcie pokładowej nie pojawi się bramka pokładowa i będziesz musiał sprawdzić tę informację na tablicach ustawionych na lotnisku. Należy pamiętać, że chociaż rzadko się to zdarza, bramki wejścia na pokład można zmienić, dlatego bardzo ważne jest, aby na bieżąco zwracać uwagę na tablice informacyjne.
Ponadto wejście na pokład samolotu zostanie zamknięte 15 minut przed odlotem, a jeśli przegapisz tę granicę, spóźnisz się na lot – nawet jeśli nadal możesz zobaczyć samolot przez okno, więc upewnij się, że zjawisz się na czas przy bramkach. Godzina rozpoczęcia wejścia na pokład zostanie wskazana na Twojej karcie pokładowej.

Bezpieczeństwo

Przed lotem przejdziesz przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. Środki te mają na celu pomóc Ci zachować bezpieczeństwo, więc zapoznaj się z zasadami, gdyż pomoże Ci to jak najszybciej przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Ograniczenia dotyczące tego, co możesz zabrać na pokład, różnią się w zależności od linii, dlatego zalecane jest zapoznanie się z najnowszymi wytycznymi.

Pierwszym etapem ochrony będziesz musiał przekazać swój bagaż podręczny, który przejdzie na taśmie przez aparat rentgenowski, gdzie zostanie sprawdzony pod kątem towarów niebezpiecznych, a Ty sam także będziesz musiał przejść przez wykrywacz metalu. Następnie funkcjonariusz poprosi Cię o kartę pokładową, która zostanie zeskanowana. Jeśli wykrywacz metalu wyda sygnał dźwiękowy, będziesz musiał zostać przeszukany. Nie martw się – te detektory są bardzo czułe, a ponadto jest to system, który włącza się co jakiś czas, w celu rutynowej kontroli pasażerów.

 

Tags
zwrocic-uwage-lotnisku

ABOUT THE AUTHOR