Breaking News
 |  | 

Turystyka

Moskwa co warto zobaczyć?

img-responsive

Moskwa co warto zobaczyć? Moskwa jest jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Europie, domem dla fascynującej historii, budzącej podziw architektury, której nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie. Stolica Rosji może zachwycić carską architekturą, kościołami i wspaniałym wrażeniem wizualny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć w Moskwie.

Plac Czerwony – podstawowe informacje

Wszystkie główne ulice Moskwy zaczynają się na Placu Czerwonym, więc łatwo zrozumieć, dlaczego uważa się je za serce miasta. Ogromna przestrzeń o wymiarach 330 metrów na 70 metrów, otoczona jest Kremlem, Mauzoleum Lenina, dwiema katedrami i Państwowym Muzeum Historycznym. W 1945 roku odbyła się tutaj ogromna Parada Zwycięstwa, aby uczcić klęskę nazistowskich Niemiec przez sowieckie siły zbrojne. Zarówno sam plac, jak i Kreml są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W weekendy są tu czasem stragany z pamiątkami i tradycyjnymi przedmiotami, takimi jak matrioszki. Znajduje się tu przede wszystkim słynna Cerkiew Wasyla Błogosławionego.

Teatr Bolszoj

Teatr Bolszoj jest siedzibą największego i jednego z najstarszych zespołów baletowych i operowych na świecie. Chociaż teatr przeszedł kilka poważnych renowacji w ciągu ostatniego stulecia – w tym ostatnią w 2011 roku, aby przywrócić niektóre imperialne detale architektoniczne – nadal zachowuje całą swoją neoklasyczną wielkość. Teatr Bolszoj, który dziś można podziwiać, został otwarty w 1824 r., po spaleniu kilku starszych wersji. Wewnątrz czerwony aksamit, trójpoziomowy kryształowy żyrandol i pozłacane listwy nadają temu miejscu bizantyjsko-renesansowy, okazały charakter.

Muzeum Kosmonautyki

W pewnym momencie Rosja i Stany Zjednoczone walczyły ze sobą, jeśli chodzi o eksplorację kosmosu. Chociaż ta walka może być już uznana za nieaktualną. niesamowita kolekcja muzeum, która obejmuje ponad 85 000 przedmiotów, wciąż budzi podziw. Główne eksponaty obejmują kapsułę kosmiczną używaną przez Jurija Gagarina, pierwszego człowieka, który podróżował w kosmos; flaga ZSRR z fragmentami księżyca; sowiecki skafander kosmiczny; oraz napęd rakietowy z lat 60. XX wieku. Specjalna dwupiętrowa hala prezentuje fragmenty wnętrza stacji kosmicznej Mir, a także modele pierwszych sputników i miniaturową replikę statku kosmicznego.

Ulica Arbat

Moskiewski deptak o długości jednego kilometra istnieje od XV wieku. Pierwotnie był to szlak handlowy na obrzeżach miasta, ulica Arbat jest teraz bardzo centralnie położona. Ulicę zdobią piękne latarnie uliczne i dwa znaczące posągi –księżniczki Turandot (z opery Pucciniego) i poety z czasów sowieckich – Bulata Okudżawy. Jest to świetne miejsce na zakup pamiątek lub aby usiąść w kawiarni na świeżym powietrzu. Ulica ta oferuje również możliwość odwiedzenia dawnego domu poety Aleksandra Puszkina i kawiarni, którą odwiedzali niegdyś Anton Czechow i Lew Tołstoj.

 

Tags
moskwa-warto-zobaczyc

ABOUT THE AUTHOR