Breaking News
 |  | 

Turystyka

Choroba cywilizacji – otyłość

img-responsive

Otyłość to choroba przewlekła, którą od kilkunastu lat nazywa się oficjalnie chorobą naszych czasów. Według ostatnich danych na nadwagę cierpi obecnie ponad osiemset milionów ludzi na całym świecie. Choroba ta to nie tylko kwestie estetyczne, wiążące się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, czy problemy psychiczne wynikające z niskiej samooceny, niemożności wykonywania niektórych zawodów czy wreszcie znalezienia partnera. W skrajnych przypadkach chorobliwa nadwaga może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak obniżenie płodności, nadciśnienie, choroby serca, zatorowość płucna, zakrzepica żył, astma, zwyrodnienie stawów czy nowotwory. Niska samoocena i brak wiary w jakąkolwiek zmiany często powodują, że osoby otyłe “zajadają” smutki, a w rezultacie tyją jeszcze bardziej. Uzależnienie od jedzenia, zwłaszcza od cukru, niezdrowych przekąsek czy produktów smażonych na głębokim tłuszczu sprawia, że człowiek z nadwagą wytwarza w swojej psychice doskonałe mechanizmy obronne, dzięki którym unika konfrontacji z rzeczywistością i koniecznością zmian. Decyzja o przejściu na dietę bardzo często jest odkładana na przysłowiowe jutro, a często dieta jest praktykowana na pokaz, podczas gdy w domowym zaciszu na talerz wracają najbardziej niezdrowe produkty o wysokiej kaloryczności.

Idealne rozwiązanie dla ludzi otyłych

Wczasy odchudzające to często ostatnia deska ratunku dla tych, którzy nie potrafią długo podtrzymać motywacji i kontynuować diety. Jeśli czyjaś otyłość jest niebezpieczna dla jego zdrowia i niekorzystnie wpływa na jakość jego życia, a wszelkie diety były przerywane przy pierwszej chwili słabości, warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Podczas wczasów odchudzających uczestnikom oferuje się połączenie odpowiedniej diety, treningu, a często również zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu można kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i formę. Ważny jest również czynnik psychologiczny i wzajemna motywacja – każdy jest tam z tego samego powodu, a jeśli jedna osoba ma chwilę słabości, pozostali uczestnicy mogą ją zmotywować do dalszej pracy. Efekty są nie do przecenienia. Ścisła dieta dopasowana do rodzaju ćwiczeń i stopnia nadwagi, a także zabiegi, dzięki którym ciało będzie zadbane w trakcie utraty wagi, to przepis na wielką metamorfozę. Wczasy mogą trwać od kilku tygodni do nawet dwóch miesięcy i można wybrać turnus, który wpisuje się w nasz grafik. Dla osoby, która od lat zmaga się z otyłością, mogą to być najlepsze wakacje w życiu, ponieważ zmienią je diametralnie. Już kilka tygodni pod okiem specjalistów i pierwsze efekty treningów i diety, mogą zmotywować człowieka do dalszej pracy. Okazuje się, że wielu uczestników tego typu wakacji w tym czasie wyrabia sobie nawyki żywieniowe, które zostają później z nimi na stałe oraz, że odchudzanie nie musi być strasznym doświadczeniem. Dzięki temu kilka tygodni lub miesięcy wakacji staje się inwestycją w przyszłość i zdecydowanie lepsze życie, gdzie nadmiar niezdrowego jedzenia, słodkich napojów i tłuszczu nie zagraża życiu.

Walka z kilogramami podczas wakacji

Obozy dla ludzi otyłych albo profesjonalne wyjazdy z dietetykami i trenerami, wymagają podjęcia trudnej decyzji i przyznania się do tego, że przez lata zaniedbaliśmy własne ciało. Jeśli jednak znajdziemy w sobie odwagę, aby skonfrontować się z prawdą, współuczestnicy wyjazdu i trenerzy pomogą nam zmienić ten stan rzeczy. Tego typu wyjazd to doskonała okazja, aby odciąć się od codziennych zmartwień i przyzwyczajeń, a potem wskoczyć na nowe tory i po jakimś czasie wrócić do bliskich w odmienionej wersji. Liczne zajęcia joggingowe, ćwiczenia na basenie, yoga czy nordic walking nie są wyzwaniem ponad możliwości większości uczestników, jednak ich regularność i dobrana dieta mogą zmienić sylwetkę w krótkim czasie. A przede wszystkim udowodnią, że konsekwencja i determinacja mogą mieć realny wpływ na życie ludzi zmagających się z dodatkowymi kilogramami.

 

choroba-cywilizacji-otylosc

ABOUT THE AUTHOR