Breaking News
 |  | 

Turystyka

Wakacje na zachodzie Europy

img-responsive

Wakacje to czas, kiedy większość z nas ma już zaplanowane wycieczki i urlopy, podczas których możemy wreszcie odpocząć od zgiełku miasta, pracy, domowych obowiązków i codziennej rutyny. Utarło się, że najchętniej wybieramy kraje południowe, w których rzadko brakuje słońca, a dostęp do mórz, świeżych owoców, oliwek z gajów oliwnych i pysznych cytrusów to tylko dodatek do wspaniałych atrakcji turystycznych i zabytków z różnych epok. Ale Europa to nie tylko szlaki po zabytkach starożytności we Włoszech i Grecji, barwne ulice i folklor Portugalii czy malownicze kurorty w Czarnogórze, Albanii czy Chorwacji. Na zachodzie kontynentu znajduje się kilka państw, które mają bogatą historię i ogrom zabytków, niesamowitą kulturę i położenie geograficzne, dzięki którym ściągają mnóstwo turystów z całego świata. Należą do nich między innymi Belgia i Holandia – kraje zachwycające widokami, architekturą i historią ważną dla całego kontynentu.

Wycieczka za granicą po Holandii

Królestwo Niderlandów kojarzy nam się przede wszystkim z tulipanami, wiatrakami, kanałami i wszechobecnymi rowerami. Malownicze scenerie położonej poniżej poziomu morza Holandii od stuleci inspirowały mistrzów malarstwa holenderskiego, a dziś ściągają masy turystów. Stolicą kraju jest Amsterdam, w którym znajduje się słynne muzeum Anne Frank, nieletniej Żydówki, która pisała pamiętniki podczas okupacji i która nie przeżyła Holokaustu. Symbolem miasta jest wieża A’dam Toren, która jest jednocześnie punktem widokowym na całe miasto. Liczne muzea, galerie, ogrody botaniczne oraz kanały, przez które przebiegają szlaki turystyczne pokonywane łodziami, to doskonała okazja, aby zapoznać się z kulturą i historią Holendrów. Z kolei Groningen to prężnie rozwijające się miasto na północy, które zaraża energią i witalnością. Znajduje się tutaj sporo świetnych klubów, restauracji, a inicjatywy lokalnych artystów sprawiają, że miejscowość jest niezwykle atrakcyjna dla turystów w każdym wieku. Podróż do Holandii powinna być szczegółowo zaplanowana – nie brakuje tutaj atrakcji w każdej części kraju, a każdą minutę warto wykorzystać jak najlepiej.

Belgijskie wakacje

Belgia kojarzy się w Europie przede wszystkim z Brukselą, będącą siedzibą europejskich urzędników. Jednak miasto to ma o wiele dłuższą i bogatszą historię. Znajduje się tutaj kilka zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, sporo zieleni dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie, i trasy turystyczne, dzięki którym można poznać historię całego kraju. Ścisłe centrum Brukseli to obszar średniowiecznego miasta, gdzie znajdują się wspaniałe kamienice, a sam rynek warto zobaczyć po zmroku, kiedy fasady budynków są przepięknie podświetlone. Najważniejszą budowlą sakralną miasta jest imponująca katedra św. Michała i św. Guduli, której początki sięgają średniowiecza, a z kolei za najsłynniejszy symbol uznaje się figurkę “Siusiającego Chłopca”, będącą jednocześnie fontanną. Powstała w XV wieku, wykonano ją z brązu i jest najczęściej fotografowanym obiektem w stolicy Belgii. Jednak Belgia to nie tylko stolica. Flandria Wschodnia ze stolicą w Gandawie zachwyca pięknym krajobrazem, a liczne zabytki znajdują się również w Antwerpii czy Brugii.

wakacje-zachodzie-europy

ABOUT THE AUTHOR