Breaking News
 |  | 

Turystyka

Zdrowie to podstawa

img-responsive

Zdrowie to stan, w którym człowiek odczuwa całkowity dobrostan pod względem fizycznym i psychicznym. Nie bez powodu mówi się, że to coś, co powinniśmy cenić najbardziej, a słynne porzekadła czy aforyzmy na ten temat dowodzą, że od stuleci najmądrzejsi przedstawiciele społeczeństw stawiali je na pierwszym miejscu. Dopiero, kiedy jesteśmy zdrowi i nie zmagamy się z bólem, przewlekłymi dolegliwościami, niepełnosprawnością oraz kiedy nie musimy polegać na innych, aby wykonywać podstawowe czynności, możemy skupić się na innych wartościach, które obiektywnie lub subiektywnie są ważne w życiu człowieka. Bogatemu na nic nie przydadzą się pieniądze, kiedy zżera go choroba – podobnie jest ze sławą, miłością, macierzyństwem czy przyjaźnią. Wszystkie te wartości cieszą w pełni dopiero wtedy, kiedy nasz organizm działa bez zarzutu i nie cierpimy na żadne schorzenia.

Jak wrócić do sprawności?

Niektórzy ludzie rodzą się z dolegliwościami, które dyskredytują ich na co dzień w obszarze wykonywania zwykłych czynności i komfortowego życia. Inni cieszą się wrodzonym zdrowiem, kiedy dochodzi do wypadku, po którym ich ciało lub psychika nie działają tak dobrze, jak wcześniej. W obu przypadkach konieczna jest rehabilitacja, a więc kompleksowe działania, które mają maksymalnie zbliżyć człowieka do pełni sprawności w dowolnym zakresie. Zadaniem lekarzy różnych specjalizacji, od fizjoterapeutów, przez psychologów, aż po ortopedów, jest wówczas praca z pacjentem. Dzięki różnego rodzaju zajęciom, ćwiczeniom, masażom i innym sesjom lekarza z pacjentem, stan pacjenta sukcesywnie się poprawia. Niejednokrotnie zdarza się, że pacjent po prawidłowej i sumiennie wykonywanej rehabilitacji, wraca do pełni zdrowia. W rehabilitacji najważniejsze jest, aby zacząć ją jak najwcześniej, ponieważ z czasem szanse na powrót do zdrowia maleją, a także, żeby odbywała się z przewidzianą przez lekarza regularnością. Dzięki temu pacjenci z ciężkimi urazami czy zwyrodnieniami kręgosłupa, ze złamanymi kośćmi rąk i nóg czy po innych urazach, mogą trenować regularnie i pod okiem specjalistów, aby miejsca, które po długim unieruchomieniu w gipsie, na nowo zaczęły prawidłowo pracować.

Wakacje dla zdrowia

Doskonałym sposobem, aby kompleksowo zadbać o swoje zdrowie, czy to po wypadku, czy w związku z przewlekłymi dolegliwościami, jest sanatorium. Sanatoria zawsze znajdują się w malowniczych, spokojnych miejscowościach, w których można wykorzystać walory przyrodnicze i naturalne, aby leczyć pacjentów. Należą do nich na przykład wody termalne, sole i wody mineralne, rodon, ozon czy borowina. Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego są popularne od stuleci, a niemieckie Baden-Baden, będące miastem o charakterze uzdrowiskowym, było w XIX i XX wieku synonimem luksusu. Arystokratki z całej Europy jeździły tam, aby nabrać sił i leczyć najróżniejsze dolegliwości, na które nie było wówczas lekarstw. Mawiano wtedy, że należy “wyjechać do wód”, aby z powrotem cieszyć się zdrowiem. Dziś sanatoria są ośrodkami powszechnymi, a słynne sanatoria w Wieliczce czy Ciechocinku są oblegane od lat i zainteresowanie naturalnymi zabiegami nie maleje. Wyjazdy na zabiegi w piękne miejsca łączą się również z równie atrakcyjną możliwością prowadzenia życia towarzyskiego z rówieśnikami, co ma bardzo dobry wpływ na proces leczenia i atmosferę podczas pobytu w uzdrowisku.

 

zdrowie-to-podstawa

ABOUT THE AUTHOR