Breaking News
 |  | 

Turystyka

Podróże za grosze

img-responsive

Podróżowanie było kiedyś luksusem dla tych, którzy reprezentowali tak zwaną klasę średnią i dla ludzi jeszcze bogatszych, jednak czasy się zmieniły. Bilety lotnicze tanich linii opiewają czasami na kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych w dwie strony, dzięki temu podróże stały się osiągalne niemal dla wszystkich. Dostęp do Internetu, możliwość polowania na promocje niemal nieustannie za pomocą smartfona oraz odrobina logistyki wystarczą, aby zorganizować budżetowe wakacje albo wycieczkę, która nie przekroczy kwot, jakie wydalibyśmy pozostając na miejscu. Tanie loty sprawiają, że cała Europa jest w ciągłym ruchu, a liczne platformy internetowe umożliwiające rezerwacje tanich domów, pokoi, mieszkań i apartamentów w każdym możliwym miejscu, stanowią tutaj dodatkową zachętę. Ludzie, którzy nabrali wprawy w podróżowaniu na własną rękę, wiedzą już gdzie i czego szukać, aby wakacje okazały się bogate w doświadczenia, ale niezbyt kosztowne w organizacji.

Finanse są ważne. Tanie noclegi u lokalnych mieszkańców

Witryny takie, jak airbnb czy booking.com sprawiają, że podróże to doskonała okazja nie tylko, żeby poznać nowe miejsca, ale również nowych ludzi i kulturę danego kraju. Na obu stronach wyszukiwanie noclegów wygląda w podobny sposób. Najpierw w wyszukiwarce wpisujemy nazwę miasta, do którego się wybieramy, a następnie wybieramy filtry ułatwiające precyzyjne szukanie. Możemy znaleźć dom, mieszkanie, apartament lub pokój. Wybieramy opcję z parkingiem lub bez, z wi-fi, aneksem kuchennym, odpowiednią liczbą łóżek i innymi udogodnieniami. Ceny na tego typu platformach to kwoty za jeden nocleg, a jeśli wybieramy się na wakacje w większej grupie, mamy szansę na to, aby koszty podzielić na liczbę osób i sporo zaoszczędzić. Na miejscu zazwyczaj witają nas gospodarze, którzy są skarbnicami trudno dostępnych informacji na temat okolic, mniej znanych atrakcji, tanich knajp i sposobu poruszania się po danym mieście. Bardzo często w ten sposób można poznać wspaniałych ludzi, do których chętnie wraca się w kolejnych latach, a możliwość mieszkania w domu zamiast hotelu, daje nam nie tylko swobodę, ale i możliwość lepszego poznania kultury danego kraju.

Tanie linie lotnicze

Najwięksi tani przewoźnicy w Europie oferują czasami ceny, które sprawiają, że przelot na drugi koniec kontynentu kosztuje mniej niż podróż dwa województwa dalej. Aplikacja SkyScanner czy strona kiwi.com umożliwia szybkie wyszukiwanie tanich lotów. Wystarczy wpisać nazwę lotniska, z którego zamierzamy wyruszyć, oraz datę, aby po kilku sekundach otrzymać informację o najtańszych opcjach wylotu w tym terminie. Często zdarza się, że za mniej niż 100 złotych można odbyć podróż w dwie strony do Oslo, Londynu, Mediolanu czy Neapolu. Jeśli jednak planujemy budżetowe wakacje, warto dokładnie sprawdzić wszystkie miejsca docelowe i wliczyć wszystkie koszty. O ile lot do Oslo może być absurdalnie tani, lotnisko znajduje się paręset kilometrów od stolicy Norwegii, a koszt dotarcia do centrum to nawet kilkaset złotych. Summa summarum może się więc okazać, że wycieczka wcale nie będzie tania. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z lotem do Neapolu, gdzie centrum miasta znajduje się kilka kilometrów od lotniska, a trasę tę można pokonać taksówką za symboliczną kwotę.

 

podroze-za-grosze

ABOUT THE AUTHOR